خاموش کردن خودرو هنگام رانندگی یک وضعیت خطرناک است. دلایل زیادی برای این سردرد وجود دارد. محتمل‌ترین مقصران خاموش شدن تصادفی خودرو، نحوه رفع و جلوگیری از آن در آینده با نگهداری صحیح خودرو، و مراحلی که باید برای ایمن نگه داشتن خود و دیگران در جاده هنگام خاموش شدن خودرو در هنگام رانندگی در ترافیک رعایت کنید، بیاموزید. 

در این مقاله به موضوع خاموش شدن خودرو در هنگام رانندگی می پردازیم. این موضوع با زمانی که ماشین شما بعد از توقف خاموش می شود متفاوت است. این زمانی اتفاق می‌افتد که موتور در دور آرام بسیار حساس است و می‌تواند به دلایل زیادی ایجاد شود، اما شایع‌ترین دلایل آن معیوب بودن بدنه دریچه گاز یا مخلوط سوخت بدون چربی است که باعث پایین آمدن بیش از حد دور آرام می‌شود. 

تعدادی از قطعات معیوب می توانند باعث شوند ماشین شما هنگام رانندگی خاموش شود و شما را در معرض خطر قرار دهد، بنابراین تعمیر و نگهداری منظم مانند همیشه کلید اصلی ماجرا است.

7 دلیل برای خاموش شدن ماشین هنگام رانندگی

سنسور موقعیت میل لنگ معیوب

یکی از رایج ترین دلایل مشکل خاموش شدن خودرو در هنگام رانندگی، معیوب بودن سنسور موقعیت میل لنگ است. نقش سنسور موقعیت میل لنگ نظارت بر بسیاری از قطعات متحرک موتور از جمله میل لنگ، سوپاپ‌های موتور و پیستون‌ها است. سرعت و مکان میل لنگ را برای کمک به تسهیل زمان بندی بهینه برای تزریق سوخت و احتراق ردیابی می کند.

به طور خلاصه، این مکانیسم برای بازده بهینه موتور شما ضروری است. خرابی سنسور موقعیت میل لنگ نمی تواند اطلاعات صحیحی در مورد موقعیت پیستون در موتور در اختیار واحد کنترل موتور قرار دهد و باعث می شود سیلندر از کار بیفتد.  

اگر سنسور موقعیت میل لنگ به درستی کار نکند، می تواند باعث روشن شدن چراغ چک موتور شود. یکی دیگر از نشانه های معیوب بودن سنسور موقعیت میل لنگ این است که سرعت سنج به درستی کار نمی کند. سرعت سنج نشانگری است که معمولاً در کنار سرعت سنج شما روی داشبورد شما قرار دارد و RPM را در ماشین شما می خواند. سرعت سنج معمولاً هر بار که دور موتور خود را می چرخانید افزایش می یابد. هنگامی که سرعت مورد نظر به دست آمد، سرعت سنج در جای خود باقی می ماند.

پس از دریافت اطلاعات در مورد سرعت موتور از سنسور موقعیت میل لنگ، ECU اطلاعات را به سرعت سنج ارسال می کند. بنابراین اگر سنسور موقعیت میل لنگ معیوب باشد، داده های نادرست و غیرعادی را به ECU ارسال می کند که سپس رله می شود و باعث می شود سرعت سنج به طور نامنظم یا پراکنده شروع به کار کند.

سایر علائم رایج سنسور موقعیت میل لنگ معیوب این است که راندمان سوخت به خطر می افتد و موتور ممکن است بسیار خشن کار کند و قبل از خاموش شدن کامل در حین رانندگی خاموش شود. 

یکی از راه‌های بررسی اینکه آیا سنسور موقعیت میل لنگ شما معیوب است، استفاده از اسکنر OBD و خواندن کدهای خطا از ECU است. اگر کدهای عیب تشخیصی بین P0335 و P0338 دریافت کردید، حسگر موقعیت میل لنگ شما مشکل دارد. اگرچه یک اسکنر OBD ممکن است به شما در تشخیص دقیق مشکل کمک نکند، اما هنوز یک ابزار عالی برای محدود کردن مجرمان است.

خرابی واحد کنترل موتور

منبع مشکل دیگری که ممکن است منجر به خاموش شدن خودرو در حین رانندگی و روشن شدن چراغ چک موتور شود، یک واحد کنترل موتور (ECU) یا ماژول کنترل موتور معیوب است. ECU در خودروی شما رایانه ای است که اطلاعات را از قسمت های مختلف یک موتور احتراق داخلی جمع آوری می کند تا مطمئن شود همه چیز در کل سیستم به درستی و به شیوه ای بهینه و دقیق کار می کند تا کارایی را به حداکثر برساند. 

ECU معیوب می تواند باعث افت ناگهانی قدرت، راندمان سوخت و از دست دادن جرقه شود و باعث شود خودرو شما به طور تصادفی خاموش شود و دوباره روشن شود. یکی دیگر از علائم رایج ECU معیوب، توقف و تکان خوردن خودرو در حین رانندگی است. چراغ چک موتور نیز ممکن است روی داشبورد شما روشن شود.  

متأسفانه، آزمایش و بازرسی ECU شما آسان نیست. چراغ چک موتور لزوماً به معنای مشکل ECU نیست. اگر می‌خواهید خودتان عیب‌یابی کنید، تنها کاری که می‌توانید انجام دهید این است که از یک اسکنر OBD استفاده کنید تا ببینید چه کد مشکل تشخیصی دریافت می‌کنید. با این حال، ممکن است کد هنوز برای یک ECU ناکارآمد واضح نباشد. تنها گزینه شما این است که آن را نزد یک مکانیک حرفه ای ببرید. یک مکانیک ابزار، نرم افزار و درک درستی برای تشخیص ECU شما خواهد داشت.

 

خرابی دینام 

دینام خودروی شما وظیفه تولید جریان ثابت برق از انرژی مکانیکی خودرو را بر عهده دارد. از این انرژی الکتریکی برای راه اندازی قسمت های مختلف الکتریکی مانند چراغ های داشبورد، چراغ های گنبدی، واحد تهویه مطبوع، استریو و … و شارژ باتری استفاده می کند. اگر دینام به دلایلی کار خود را به درستی انجام ندهد، خودروی شما نیروی الکتریکی مورد نیاز خود را دریافت نمی کند و این امر منجر به مشکل خاموش شدن خودرو در حین رانندگی می شود. هنگامی که این اتفاق می افتد، یک خط تیره چشمک زن دریافت خواهید کرد.

توجه به این نکته ضروری است که اگر باتری شما به درستی کار می کند و می تواند پس از خاموش شدن دینام برای تامین برق وارد عمل شود، ماشین شما همچنان می تواند برای مدتی بدون دینام کار کند، بنابراین ممکن است بلافاصله متوجه نشوید که با چه چیزی روبرو هستید.  

اما ماشین شما فقط می تواند مدت کوتاهی در حالی که با باتری کار می کند دوام بیاورد، زیرا باتری برای تامین انرژی کل ماشین طراحی نشده است. هنگامی که باتری شما تمام می شود، ماشین شما متوقف می شود و در نهایت به طور کامل خاموش می شود.

اگر توجه کافی به نحوه کارکرد ماشین خود داشته باشید، باید بتوانید تشخیص دهید که دینام به درستی کار نمی کند، یعنی ماشین شما شروع به دریافت مقدار متناوب برق می کند. 

برای آزمایش دینام، موتور را روشن بگذارید، همه چراغ‌ها، از جمله داشبورد و همه لوازم جانبی مانند استریو را که ممکن است از برق استفاده می‌کنند، خاموش کنید. تست باتری را با مولتی متر انجام دهید. یک دینام سالم باید بین 13.1 ولت و 14.6 ولت در دور آرام معمولی تولید کند. اگر نه، باید آن را بیشتر توسط یک متخصص بررسی کنید. 

سپس دینام را تست کنید تا ببینید آیا در شرایط استفاده زیاد به درستی کار می کند یا خیر. به دستیارتان اجازه دهید موتور را با سرعت 2000 دور در دقیقه کار کند. همه لوازم جانبی، از جمله چراغ های جلو، چراغ های داخلی، رادیو، برف پاک کن ها را روشن کنید و ولت متر را دوباره وصل کنید. اگر ولتاژ 13.0 و بالاتر را نشان دهد، دینام به اندازه کافی قوی است. هر چیزی کمتر از 13.0 سیگنال دینام معیوب است که باید تعویض شود . 

 

باک سوخت خالی و سنسور سوخت خراب

شاید تعجب کنید اگر بدانید که هزاران نفر هر ساله متوجه می شوند که ماشینشان هنگام رانندگی به دلیل خالی بودن باک سوخت خاموش می شود. در حالی که برخی ممکن است برای بررسی منظم سطح بنزین و پر کردن مجدد آن در اولین فرصت خیلی شلوغ یا فراموش کنند، مواردی وجود دارد که نشانگر سوخت شما معیوب شده و سطح واقعی سوخت را در باک نشان نمی دهد. 

یکی از دلایل رایج معیوب بودن گیج گاز، خرابی واحد ارسال است. این معمولاً باعث می شود که گیج سوخت شما بدون توجه به سطح سوخت در یک موقعیت گیر کند که معمولاً در اکثر موارد در علامت “F” یا “E” است. 

اگر مشکوک هستید که گیج بنزین یا سنسور سطح سوخت شما مشکل دارد، سعی کنید 1 گالن یا 4 لیتر بنزین را پر کنید تا ببینید آیا ماشین شما دوباره روشن می شود یا خیر.

گرفتگی یا معیوب بودن پمپ سوخت یا سیستم سوخت

اگر ماشین شما در حین رانندگی خاموش می شود اما ناگهان دوباره روشن می شود، اغلب می تواند به دلیل پمپ بنزین بد باشد. موتور شما نیاز به تامین دقیق سوخت در زمان دقیق به عنوان ورودی برای احتراق برای تولید نیرو دارد و پمپ بنزین بخشی است که مقدار صحیح سوخت را به موتور می‌رساند. اگر موتور در لحظه های مناسب مقدار سوخت را دریافت نکند، موتور خاموش می شود و زمانی که این اتفاق بیفتد، بسیار شبیه به تمام شدن بنزین ماشین شما است. خبر بد این است که اگر با پمپ بنزین معیوب سر و کار دارید، هیچ راه عبوری برای آن وجود ندارد. باید آن را تعمیر یا تعویض کنید.

دلیل دیگر می تواند گرفتگی فیلتر بنزین شما باشد. وظیفه فیلتر بنزین تمیز کردن سوختی است که وارد موتور می شود. با گذشت زمان، ممکن است توسط آلودگی های موجود در بنزین قدیمی مسدود شود، بنابراین پمپ بنزین نمی تواند مقدار کافی سوخت را از طریق آن پمپ کند، و توانایی موتور برای تولید نیرو را مختل می کند و باعث می شود ماشین شما هنگام رانندگی خاموش شود. 

اگر فیلتر بنزین شما نایلونی یا کاغذی است، فقط باید آن را تعویض کنید که ارزان است. اگر از فلز ساخته شده است، می توانید آن را تمیز کرده و دوباره استفاده کنید.

بیشتر پمپ های سوخت داخل باک بنزین نصب می شوند. یکی از راه‌های سریع برای بررسی اینکه آیا پمپ بنزین واقعاً مقصر است یا خیر وقتی ماشین شما در حین رانندگی خاموش می‌شود این است که با پا به باک بنزین ضربه بزنید. اگر ماشین در آن زمان روشن شود، به احتمال زیاد پمپ بنزین شما مشکل دارد. اما آن را به شدت با ابزار فلزی نکوبید زیرا مخزن از پلاستیک ساخته شده است و نمی خواهید به آن آسیب بزنید. 

 

سوئیچ استارت خراب است

هنگامی که کلید را برای روشن کردن خودرو می چرخانید، سوئیچ استارت که پشت قفل استارت نصب شده است، می چرخد. در داخل سوئیچ احتراق صفحات فلزی بسیار ریز وجود دارد که می توانند به مرور زمان زنگ بزنند. هنگامی که این اتفاق می افتد، ممکن است یکی از این صفحات اتصال قطع شود و کل جرقه خاموش شود. یا ممکن است رله احتراق خراب شود و مکانیسمی که میزان برق عبوری از آنها را کنترل می کند از کار می افتد. اینها باعث خاموش شدن ناگهانی موتور در حین رانندگی می شود. 

خوشبختانه بررسی اینکه آیا سوئیچ استارت معیوب دلیل خاموش شدن خودرو در حین رانندگی است بسیار آسان است. وقتی ماشین خاموش می شود، بررسی کنید که آیا هنوز چراغ ها روی داشبورد شما وجود دارد یا خیر. اگر ابزار داشبورد مرده باشد، احتمالاً سوئیچ احتراق معیوب است. و بعد از خاموش شدن ماشین دوباره کلیدهای ماشین خود را در جرقه قرار دهید و سعی کنید آنها را بچرخانید. اگر با این کار موتور روشن نمی شود، به احتمال زیاد شما دچار نقص احتراق شده اید.

شمع های معیوب

در سمت چپ یک شمع سالم و کاربردی و در سمت راست یک شمع خراب را مشاهده می کنید.

یکی دیگر از اجزای حیاتی که به موتور شما امکان تولید نیرو را می دهد، شمع های جرقه کوچک هستند. آنها قسمت هایی هستند که مخلوط هوا و سوخت را در محفظه احتراق موتور مشتعل می کنند تا احتراق ایجاد کنند. هر سیلندر شمع مخصوص به خود را دارد. 

اگر فقط یک شمع معیوب دارید، همچنان می توانید ماشین خود را روشن کنید و رانندگی کنید. اما وقتی بیش از یک شمع خراب شود، ممکن است ماشین شما روشن شود، اما به احتمال زیاد زیاد رانندگی نخواهد کرد. چندین شمع معیوب باعث از کار افتادن و خاموش شدن موتور در حین رانندگی می شود.

قبل از اینکه موتور شما به طور کامل خاموش شود و شما را سرگردان بگذارد، در بیشتر موارد، علائم گویای دیگری وجود دارد که باید به آنها توجه کنید، از جمله کاهش عملکرد موتور، عدم شتاب، خاموش شدن موتور و ضربه زدن موتور.

اگر با این علائم مواجه شدید، تشخیص اینکه آیا شمع بدی دارید یا نه، بسیار آسان است: فقط باید آنها را پیدا کرده و بررسی کنید. هنگامی که به طور فیزیکی می توانید شمع های خود را ببینید، می توانید وضعیت شمع های خود را تعیین کنید. شمع بد شمع شمعی است که در اثر گرمای بیش از حد تاول زده یا با ماده ای مانند روغن، سوخت یا کربن پوشیده شده باشد.

مراحلی که باید در هنگام خاموش شدن ماشین هنگام رانندگی دنبال کنید

نیازی به گفتن نیست که خاموش شدن خودرو در حین رانندگی ممکن است شما را در میانه راه سرگردان کند یا اگر با سرعت بالا یا در بزرگراه با ترافیک زیاد در اطراف رانندگی می کنید، به یک خطر ایمنی تبدیل شود. برای حفظ ایمنی خود و سایر وسایل نقلیه در جاده مراحل زیر را دنبال کنید:

ماشین خود را به کنار جاده بکشید 

اولین کاری که باید هنگام رانندگی انجام دهید این است که سعی کنید وحشت نکنید و ماشین خود را به کنار جاده یا شانه هدایت کنید. همانطور که در حال کاهش سرعت برای توقف هستید، برای جلوگیری از تصادف وسایل نقلیه پشتی به عقب خود، جلو بروید، زیرا اتومبیل های موجود در بزرگراه اغلب با سرعت بالا حرکت می کنند. توجه داشته باشید که ماشین شما توانایی ترمز و هدایت را از دست می دهد، اما این تنها اقدام شماست.

در صورتی که کاهش سرعت خودرو بسیار دشوار است، سعی کنید یک مکان امن در کنار جاده پیدا کنید تا ماشین خود را به آن راهنمایی کنید و سپس ترمز اضطراری را فشار دهید. این باعث توقف ناگهانی می شود، اما صد برابر بهتر از توقف ناگهانی در وسط جاده است.

سعی کنید ماشین خود را دوباره راه اندازی کنید 

اکنون که خودروی شما در کنار جاده ایمن است، قدم بعدی این است که بررسی کنید آیا می توانید ماشین خود را مجددا راه اندازی کنید تا حداقل بتوانید به نزدیکترین تعمیرگاه خودرو برانید. اگر خوش شانس هستید و می توانید مقصر را تعیین یا محدود کنید، ممکن است در برخی موارد بتوانید ماشین خود را مجددا راه اندازی کنید.