آگاهی از این علائم می تواند به شما کمک کند تا اطمینان حاصل کنید که وسیله نقلیه شما قبل از وقوع آسیب غیرقابل برگشت مورد توجه قرار می گیرد. برای کمک به رانندگان در بلومفیلد، نیوجرسی، یونیون، پارسی‌پانی و جرسی سیتی که بدانند زمان سرویس‌دهی فرا رسیده است، در اینجا نگاهی داریم به این که روغن موتور چه کار می‌کند و وقتی روغن خودروی شما کم است چه انتظاری دارید.

علائم کم بودن روغن در ماشین شما

موتور شما از صدها قطعه فلزی متحرک تشکیل شده است که وقتی احتراق روشن است دائماً به یکدیگر ساییده می شوند. روغن به روغن کاری این قطعات کمک می کند و به آنها اجازه می دهد بدون ایجاد اصطکاک ناخواسته حرکت کنند. روغن همچنین به پخش گرما کمک می کند. این کار اجزای موتور شما را خنک نگه می‌دارد و به آنها کمک می‌کند وقتی در جاده هستید به درستی کار کنند.

هنگامی که روغن رو به اتمام است، علائم مختلفی ظاهر می شود که به شما اطلاع می دهد، بنابراین می توانید برای جلوگیری از آسیب اقدام کنید. در اینجا فهرستی از برخی از رایج ترین علائم کاهش روغن موتور آورده شده است.

1. چراغ هشدار فشار روغن

ساده ترین راه برای تشخیص اینکه روغن خودروی شما رو به اتمام است یا خیر، چراغ هشدار خودرو است. این چراغ به سنسوری متصل است که سطح سیال را کنترل می کند. اگر فشار روغن خیلی کم شود، چراغ هشدار فعال می شود تا به شما اطلاع دهد. به محض مشاهده این نشانگر، باید خودروی خود را تعمیر کنید تا روغن شما به سطح کافی بازگردد.

2. بوی روغن سوزی

اگر از داخل وسیله نقلیه خود بوی روغن سوزی به مشام می رسد، باید فوراً آن را کنار زده و موتور خود را خاموش کنید. این می تواند نشانه ای از نشتی و چکیدن روغن روی قطعات داغ موتور باشد که باعث ایجاد این بو می شود. به وسیله نقلیه خود کمی زمان دهید تا خنک شود و سپس سطح روغن خود را بررسی کنید.

نشانگر شما به شما می گوید که آیا سطح روغن شما کمتر از مقدار لازم است یا خیر. اگر کم است، سعی نکنید به رانندگی با وسیله نقلیه ادامه دهید زیرا در واقع می توانید آسیب بیشتری به موتور خود وارد کنید.

3. صدای تق تق از موتور

وقتی روغن موتور شما رو به اتمام است، روغن کاری اجزای موتور متوقف می شود. هنگامی که این قطعات دیگر به خوبی روغن کاری نمی شوند، باعث ایجاد صداهای بلند، تق تق، و ساییدن می شوند. این می تواند باعث شکستن میله های شما شود که صدای تق تق از زیر کاپوت وسیله نقلیه شما پخش می شود.

به طور معمول، شنیدن صدای تق تق یا صدای تق تق در زیر کاپوت هنگام رانندگی اولین علامت خرابی موتور است. بدون درمان مناسب، پیشرانه شما می تواند به طور کامل مسدود شود و خراب شود. بنابراین، بهتر است زمانی که متوجه این صداها شدید، تعویض روغن را برنامه ریزی کنید تا به کاهش خطر آسیب کمک کنید.

4. عملکرد بد دور موتور

خودروی شما طوری طراحی شده است که مصرف سوخت قابل توجهی داشته باشد، اما اگر روغن موتور آن کم باشد، ممکن است متوجه شوید که آنطور که باید کارآمد عمل نمی کند. به این دلیل که نداشتن مایع کافی برای روغن کاری مناسب قطعات موتور باعث می شود که موتور سخت تر کار کند. هرچه موتور سخت‌تر کار کند، مصرف سوخت شما کمتر خواهد بود.

5. گرم شدن بیش از حد موتور

یکی از مهم ترین علائم کم بودن روغن در خودرو گرم شدن بیش از حد موتور است. بدون روغن کافی برای روغن کاری مناسب، قطعات موجود در موتور هنگام ساییدگی به یکدیگر هیچ محافظتی نخواهند داشت. این نه تنها باعث ایجاد صدا، کاهش مصرف سوخت و آسیب می شود، بلکه اصطکاک ایجاد شده توسط تماس فلز با فلز می تواند دمای سیستم را افزایش داده و باعث داغ شدن بیش از حد موتور شود.

گرمای بیش از حد موتور اگر درمان نشود می تواند یک مشکل جدی باشد. اگر شروع به گرم شدن کرد، در اسرع وقت آن را بکشید و صبر کنید تا خنک شود. سپس، سطح روغن را بررسی کنید. اگر خیلی کم است، فورا روغن خود را تعویض کنید.

روغن موتور کم است؟ هم اکنون یک قرار خدمات تعیین کنید!

آگاهی از این علائم برای سلامت وسیله نقلیه شما بسیار مهم است. اگر می‌خواهید از مشکلات عملکردی جلوگیری کنید و تا جایی که ممکن است ماشین خود را به خوبی کار کنید